Ogłoszenie zamiaru realizacji operacji własnej nr 1/2018/OW
Lokalna Grupa Działania: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Nad Białą Przemszą” działające na terenie gmin: Bolesław, Bukowno, Klucze, Krzeszowice, Olkusz, Trzyciąż, Wolbrom
Informuje, że planuje realizację zadań z zakresu:
rozwoju przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność przez podejmowanie działalności gospodarczej, rozwijanie działalności gospodarczej, tworzenie lub rozwój inkubatorów przetwórstwa lokalnego produktów rolnych będących przedsiębiorstwami spożywczymi, w tym podnoszenie kompetencji osób realizujących operacje w tym zakresie
w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”,
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Zakres tematyczny operacji:
Przedsięwzięcie: 3.1.2 Wspieranie współpracy opartej na produkcie lokalnym pomiędzy podmiotami działającymi na obszarze działania LGD
Wskaźnik produktu: Liczba nowych instrumentów wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej – 1 szt.
Realizacja operacji obejmować będzie:
Utworzenie Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości (CWP) z obszaru działania Stowarzyszenia LGD „Nad Białą Przemszą”, czyli przedsiębiorstw lub NGO prowadzących lub chcących rozpocząć działalność gospodarczą, które mają miejsce prowadzenia działalności lub siedzibę na terenie jednej z gmin: Bolesław, Bukowno, Klucze, Krzeszowice, Olkusz, Trzyciąż i Wolbrom.
CWP zajmować się będzie wsparciem przedsiębiorstw lub NGO prowadzących lub chcących rozpocząć działalność gospodarczą z zakresu usług księgowych, prawnych oraz marketingowych. Beneficjent, który zgłosi się do CWP i pozytywnie przejdzie proces rekrutacji, będzie mógł skorzystać z 15 godzin indywidualnego bezpłatnego doradztwa po 5 godzin w każdej dziedzinie. Z usług wsparcia skorzysta co najmniej 15 instutycji.
W ramach usług księgowych przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pomoc jak prowadzić księgowość w firmie oraz uzyskać porady dotyczące np. wyboru formy opodatkowania dla swojego typu działalności, jak poruszać się wśród „podatków” przy podejmowaniu różnorakich decyzji w firmie, jak prawidłowo wypełniać deklaracje ZUS, JPK, deklaracje Vat-7, zeznania roczne itp., jak w najprostszy sposób skalkulować koszty np. płac, umów zlecenia, amortyzacji środków trwałych itp.
W ramach usług prawnych przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pomoc w zakresie prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, w tym przez NGO, załatwiania spraw formalnych w urzędach i sądach (m.in. CEiDG i KRS), prawnych form współpracy z kontrahentami, sporządzania umów cywilnoprawnych, sądowych i pozasądowych sposobów rozstrzygania sporów w sprawach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, możliwości i zasad zastrzegania znaków towarowych.
W ramach usług marketingowych przedsiębiorcy uzyskają pomoc przy opracowaniu planu strategii marketingowej, uzyskają informację, jak i gdzie najlepiej promować swoje usługi czy produkty. W ramach tych usług możliwe będzie przeprowadzenie audytu dotychczasowej działalności, analizy i przygotowania grup docelowych, opracowanie strategii promocyjnej (RTB, Insight, trendy). Możliwe będzie także uzyskanie rekomendacji co do doboru kanałów i narzędzi promocyjnych oraz pomocy w przygotowaniu contentu (treści) działań promocyjnych.
Wymagania jakimi będą podlegać osoby prowadzące usługi:
Księgowe: wykształcenie wyższe ekonomiczne, kwalifikacje głównego księgowego, uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych, doświadczenie zawodowe w obszarze księgowości i rachunkowości, także w NGO, znajomość regulacji prawnych z zakresu rachunkowości i podatków, a także prawa pracy i ZUS.
Prawne: wykształcenie wyższe prawnicze, wpis na listę radców prawnych/adwokatów, znajomość regulacji prawnych z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, doświadczenie we współpracy z podmiotami gospodarczymi, w tym z organizacjami pozarządowymi, znajomość zasad funkcjonowania tych organizacji, wiedza i doświadczenie w zakresie rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym.
Marketingowe: co najmniej 5-letnie doświadczenie w zakresie zarządzania i marketingu, doświadczenie w realizacji kampanii promocyjnych oraz we wprowadzaniu na rynek nowej marki, doświadczenie we współpracy z podmiotami gospodarczymi, w tym z organizacjami pozarządowymi.
W ramach CWP będzie prowadzona rekrutacja ciągła. Przedsiębiorcy będą mogli się zgłaszać do CWP za pośrednictwem Internetu (formularz on-line), e-mailowo, telefonicznie lub osobiście w siedzibie CWP. CWP będzie wielopoziomowo promowane na obszarze ww. siedmiu gmin. Uczestnicy projektu zostaną poinformowani o możliwości udziału w projekcie podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych w kościołach. Informacja zostanie umieszczona na stronach internetowych gmin, w portalach społecznościowych, na plakatach w sklepach i tablicach ogłoszeń, w prasie lokalnej.
W ramach CWP przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w promocji ich marek, produktów lokalnych.
Wysokość dostępnych środków na realizację operacji: 50.000,00 zł.
Intensywność dofinansowania wynosi 95% kosztów kwalifikowalnych.
Wymieniona operacja będzie realizowana przez Stowarzyszenie LGD „Nad Białą Przemszą” jako operacja własna pod warunkiem, że nikt inny uprawniony do wsparcia, w terminie 30 dni od dnia opublikowania niniejszej informacji na stronie internetowej www.lgdnbp.pl nie zgłosi LGD zamiaru realizacji takiej operacji.
Zgłoszenie zamiaru realizacji operacji własnej należy składać:
w terminie od 26.01.2018r. do 26.02.2018r. do godz. 12.00
bezpośrednio w biurze Lokalnej Grupy Działania: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Nad Białą Przemszą” w Wolbromiu, ul. Skalska 20 od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30 na „Formularzu zgłoszenia zamiaru realizacji operacji odpowiadającej zakresowi operacji własnej LGD” w formie papierowej w jednym egzemplarzu.
Wykaz wymaganych dokumentów:
- Formularz zgłoszenia zamiaru realizacji operacji odpowiadającej zakresowy operacji własnej LGD,
- Załączniki niezbędne do potwierdzenia spełnienia kryteriów podmiotowych uprawniających do ubiegania się o wsparcie.
Warunki pozytywnej weryfikacji zgłoszeń:
- Złożenie kompletu wymaganej dokumentacji w miejscu i terminie podanym
w informacji, - Spełnianie przez wykonawcę warunków podmiotowych uprawniających do otrzymania wsparcia wynikających z § 3 Rozporządzenia MRiRW z 24.09.2015r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej
w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego w PROW na lata 2014-2020 (Dz.U.2017.772 t.j.) – zwanego dalej „rozporządzeniem o wdrażaniu LSR”.
- 3 rozporządzenia o wdrażaniu LSR:
„1. O pomoc może ubiegać się podmiot będący:
1)osobą fizyczną, jeżeli:
a)jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
b)jest pełnoletnia,
c)ma miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR - w przypadku gdy osoba fizyczna nie wykonuje działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, 1948, 1997 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 460),
d)miejsce oznaczone adresem, pod którym wykonuje działalność gospodarczą, wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR - w przypadku gdy osoba fizyczna wykonuje działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, albo
2)osobą prawną, z wyłączeniem województwa, jeżeli siedziba tej osoby lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR, albo
3)jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli siedziba tej jednostki lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR.
- W przypadku gdy operacja będzie realizowana w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej warunki określone w ust. 1 powinny być spełnione przez wszystkich wspólników tej spółki.
- W przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy wykonuje działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, pomoc jest przyznawana, jeżeli podmiot ten prowadzi mikroprzedsiębiorstwo albo małe przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1).
- O pomoc może ubiegać się również:
1)gmina, która nie spełnia warunku określonego w ust. 1 pkt 2, jeżeli jej obszar jest obszarem wiejskim objętym LSR, w ramach której zamierza realizować operację;
2)powiat, który nie spełnia warunku określonego w ust. 1 pkt 2, jeżeli przynajmniej jedna z gmin wchodzących w skład tego powiatu spełnia warunek określony w pkt 1.
- Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do lokalnej grupy działania, o której mowa w przepisach o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności, zwanej dalej "LGD".
- W przypadku operacji w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a [rozwój przedsiębiorczości na obszarze wiejskim objętym LSR poprzez podejmowanie działalności gospodarczej – przyp.], o pomoc może ubiegać się wyłącznie podmiot spełniający warunki określone w ust. 1 pkt 1 lit. a-c.
- W przypadku operacji w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 3 [wspieranie współpracy między podmiotami wykonującymi działalność gospodarczą na obszarze wiejskim objętym LSR – przyp.], o pomoc nie może ubiegać się podmiot wykonujący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.”
W przypadku, gdy co najmniej jedno zgłoszenie zostanie pozytywnie zweryfikowane, LGD ogłosi nabór wniosków o udzielenie wsparcia na ww. operację.
Kryteria wyboru operacji:
Lokalne kryteria wyboru operacji własnej znajdują się na stronie LGD – www.lgdnbp.pl oraz w wersji papierowej w Biurze LGD.
Minimalna liczba punktów, której uzyskanie jest warunkiem wyboru operacji własnej wynosi 17 punktów w ramach oceny według horyzontalnych lokalnych kryteriów wyborów operacji własnej.
Formularz zgłoszenia zamiaru realizacji operacji odpowiadającej zakresowi operacji własnej LGD, a także wniosku o przyznanie pomocy, wniosku o płatność oraz projekt umowy
o przyznanie pomocy, LSR, kryteria wyboru operacji własnej oraz inne niezbędne dokumenty są udostępnione na stronie: Lokalnej Grupy Działania: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Nad Białą Przemszą” oraz do wglądu w Biurze Lokalnej Grupy Działania miejscowość: Wolbrom, ul. Skalska 20 od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
Formularz wniosku o przyznanie pomocy, formularz wniosku o płatność, projekt umowy o przyznanie pomocy dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - www.prow.malopolska.pl
Wszelkie informacje niezbędne dla prawidłowego wypełnienia zgłoszenia udzielane są
w Biurze Lokalnej Grupy Działania: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Nad Białą Przemszą” oraz pod numerem tel. 32 7242523 od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
WAŻNE!
Pełna dokumentacja konkursowa znajduje się do pobrania w linku poniżej: