Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż nasze LGD zrealizowało projekt pt.:
"Europejskie konsorcjum edukacji lokalnej" ,
który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu ERASMUS+ EDUKACJA DOROSŁYCH - AKCJA: Mobilność kadry edukacji dorosłych.
Celem projektu jest poprawa jakości i innowacyjności usług edukacyjnych konsorcjum 3 instytucji: LGD "Nad Białą Przemszą", Fundacji Laboratorium Inspiracji Społecznych oraz Stowarzyszenia Produkt Lokalny "Nad Białą Przemszą" poprzez zastosowanie praktyk europejskich oraz wzrost kompetencji naszego zespołu z zakresu edukacji nieformalnej osób dorosłych, w szczególności grupy defaworyzowanej jaką są kobiety – mieszkanki terenów wiejskich.
W ramach projektu zaplanowano dwa szkolenia (mobilności) oraz kurs językowy w Finlandii. Mobilności zrealizowane będą u Partnerów w Portugalii oraz Finlandii. Parnetrzy projektu zostali wybrani w oparciu o owocna współprace z LGD podczas realizacji projektu Europejska Grupa Działania. Poniżej zostało opisane doświadczenie Partnerów w zakresie edukacji i aktywizacji grup defaworyzowanych:
Partner w Portugalii: organizacja pozarządowa ADRIN, której głównym celem jest budowanie zrównoważonego społeczeństwa na obszarach wiejskich, działa od 24 lat – posiada ogromne doświadczenie w realizacji projektów na rzecz grup defaworyzowanych, w tym kobiet. Skutecznie łączy tradycję z ze współczesnością, m.in. prowadząc warsztaty kuchni regionalnej/tradycyjnej, warsztaty dot. historii regionu związanej z templariuszami, realizując wioski tematyczne i inscenizacje historyczne. Posiadają doświadczony zespół edukatorów i prowadzą treningi dla trenerów.
Partner w Finlandii: organizacja pozarządowa Päijänne-Leader, której celem jest aktywizacja społeczna lokalnej społeczności, realizują nową perspektywę Lidera, z sukcesami tworzą partnerstwa trójsektorowe oraz inicjatywy społeczne oparte o potencjał lokalnych mieszkanek np. akcje charytatywne, sieciowanie szkół i realizacja festynów, z cała wsią odnawianie budynków na cele świetlic wiejskich/uniwersytetów ludowych. Prowadzą też warsztaty antydyskryminacyjne i dot. idei work-life balance. Zespół partnera składa się z doświadczonych kobiet - trenerek i animatorek.
Szkoła językowa Atlantic z Irlandii ma siedziby w Dublinie i Galway, posiada ponad 20 letnie doświadczenie w nauczaniu osób dorosłych. Co dla nas istotne szkoła współpracuje z lokalnymi NGO a jej nauczyciele posiadają doświadczenie w pracy na rzecz III sektora.
REALIZACJA PROJEKTU
Realizacja projektu pt. Europejskie konsorcjum edukacji lokalnej trwa od czerwca 2016 roku i zakończy się w maju 2017 roku. Zaplanowano uczestnictwo 10 osób w mobilnościach: 5 edukatorów LGD Nad Białą Przemszą, 3 z Fundacji LIS oraz 2 ze Stowarzyszenia Produkt Lokalny. Realizacja projektu została podzielona na 3 etapy:
1. Etap przygotowawczy
2. Etap mobilności (Portugalia, Finlandia, Irlandia)
3. Etap upowszechniania i wdrażania rezultatów
Etap mobilności:
W szkoleniu 10 dniowym w Portugalii i Finlandii weźmie udział łącznie 8 osób, po 4 na dany kraj. Natomiast w 14 dniowym kursie językowym w Irlandii wezmą udział 2 osoby.
Każde działanie zostało zaplanowane z partnerskimi organizacjami pod kątem potrzeb konsorcjum, naszych 3 NGO oraz naszych pracowników. Program może ulec drobnym zmianą ze względu np. na uszczegółowienie naszych potrzeb lub zmiany danego uczestnika mobilności.
Program szkolenia w Portugalii
- Moduł I: szkolenie trenerskie z zakresu planowania i realizowania edukacji nieformalnej na rzecz kobiet m.in. specyfika uczenia się osób dorosłych/defaworyzowanych, techniki aktywizowania grupy, trudności w planowaniu i prowadzeniu zajęć dla kobiet, rola edukatora.
- Moduł II: planowanie zajęć z zakresu lokalnej kuchni i rękodzieła m.in. poznanie dobrych praktyk, kwestie prawne dot. zajęć kulinarnych, udział w pokazowych warsztatach dot. produktu lokalnego i poznanie nowych technik rękodzieła.
- Moduł III: nauka przez doświadczenie - wizyty studyjne przedstawiające dobre praktyki dot. edukacji i aktywizacji społecznej kobiet, m.in. ośrodki agroturystyczne prowadzone przez sieć kobiet, spółdzielnia socjalna z wyrobami lokalnymi, średniowieczna wioska tematyczna.
Program szkolenia w Finlandii:
- Moduł I: skuteczna edukacja grup defaworyzowanych, kobiet – młodych matek i kobiet 50+, m.in. logistyka zajęć, atrakcyjne formy i techniki pracy edukatora, metody pracy w ramach tematu work life balance
- Moduł II: tworzenie partnerstw trójsektorowych na rzecz społeczności lokalnych, m.in. kwestie prawne, inicjowanie partnerstw, szukanie partnerów z jst i biznesu, zarządzanie i ewaluacja
- Moduł III: nauka przez doświadczenie - wizyty studyjne przedstawiające dobre praktyki dot. edukacji i aktywizacji społecznej kobiet, m.in. wioska Kalkkinen, gdzie aktywnie działają grupy kobiet-seniorek, domy wiejskie i uniwersytety ludowe na terenie Päijänne
Kurs językowy w Irlandii:
Kurs ma charakter intensywnej nauki angielskiego, w ciągu 2 tygodni obejmuje 60 lekcji, w tym min. 20 lekcji dedykowanych słownictwu dot. wystąpień publicznych, prezentacji, organizacji spotkań i szkoleń. Kurs opiera się o umiejętności rozumienia – słuchanie i czytanie, mówienia – porozumiewania się i wypowiadania się samodzielnego oraz pisania tekstów. Zajęcia są codziennie od ok. 9.00 do 16.00. Program kursu został sprecyzowany w trakcie korespondencji ze szkołą. Kurs rozpoczyna się egzaminem pisemnym i ustnym ustalającym poziom nauki, podobny egzamin odbędzie się na końcu kursu – by ustalić efekty i poziom do wpisania do certyfikatu.
Uczestnicy tego kursu dodatkowo będą wykorzystywać wszelkie okazje do praktykowania języka m.in. spotkania z kursantami z innych krajów, konwersacje z rodziną goszczącą.
Informacje zawarte na stronie internetowej odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.