WINO RÓŻANO – MALINOWE ZNAD DŁUBNI
1.Składniki:
- 1 l płatków róży konfiturowej
- 3 l owoców malin
- 10 l wody
- 2 kg cukru
- 2 dag drożdży winnych
2.Przepis:
Wino robi się z płatków róży konfiturowej oraz malin. Z rozwiniętych kwiatów róży zbiera się same płatki odcinając białe końcówki (zawierają goryczkę) choć niektórzy preferują lekko goryczkowy smak wina. Płatki zbiera się w słoneczny dzień po obeschnięciu rosy, deszczu. Najlepiej do przewiewnego naczynia (kosz łubianka). Torby foliowe są bezużyteczne, gdyż w ciepły dzień na słońcu płatki błyskawicznie się zaparzają, tracąc aromat. Zebrane płatki wolne od zanieczyszczeń typu: piasek, owady, zielone części roślin i środki kwiatów, przekłada się do dużego „balona” 10 litrowego.
Owoce malin bez szypułek, dodajemy do płatków i zalewamy wodą w balonie. Woda powinna mieć temperaturę około 60°C.
Tak przygotowaną mieszankę płatków i malin z wodą przykrywa się i pozostawia do ostygnięcia do temperatury pokojowej, od czasu do czasu mieszając (najlepiej drewnianą łyżką).
Potem dodaje się cukru , w zależności od projektowanej mocy wina i szczepi drożdżami. Całość zamykamy korkiem z osadzoną w nim rurką fermentacyjną. Fermentacja burzliwa trwa około 2-3 tygodni. Po miesiącu wino się klaruje i jest gotowe do odciągu. Po tym czasie zlewa się je do butelki i umieszcza w chłodnym miejscu (piwnica). Wino nadaje się do leżakowania.
Zarówno balon z winem, jak i butelki, do których zostało zlane dobrze jest owinąć czarnym materiałem , w każdym bądź razie należy je trzymać z dala od światła, zwłaszcza słonecznego.
3.Cechy szczególne wina:
Wino różano-malinowe to jeden z najwspanialszych w smaku trunków o niezwykle ujmującym aromacie. Charakteryzuje się pięknym malinowym aromatem z nutką płatków różanych. W smaku wytworne, wyważone dobrą kwasowością. Subtelne i delikatne wino z ciekawego siedliska położonego nad Dłubnią. Posiada właściwości lecznicze, przeciwgrypowe, rozgrzewające. Tak przygotowane wino ma działanie napotne i rozgrzewające. Należy wypijać około2 kieliszki przy pojawieniu się pierwszych objawów przeziębienia.
Wino domowej roboty jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe, jeśli spożywamy je w umiarkowanej ilości. Warto wypróbować sprawdzony przepis na wino i zrobić wrażenie na gościach, podejmując ich własnym trunkiem.
Tomasz Korczyński - Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u źródeł”